Profil herce – Johna Travolta

Když devětapadesátiletý herec John Travolta na Mezinárodním filmovém festivalu 2013 v Karlových Varech ukázal publiku pár tanečních kroků ze svého filmu Pomáda, který se na festivalu promítal, získal si okamžitě diváky všech věkových kategorií. Na festivalu obdržel křišťálový globus za umělecký přínos světové kinematografii. Právě hudební filmy z počátku jeho kariéry nastartovaly jeho slávu. Z kina si filmy s diskotékovou hudbou skupiny BEE GEES pamatují dnešní padesátníci, ale na dvd si je může připomenout každý fanda tohoto skvělého amerického herce.

Prvním Travoltovým hitem byla Horečka sobotní noci z roku 1977. Jednoduchý příběh o americké mládeži, která po nudném pracovním týdnu ožívá na diskotékových tancovačkách, nadchl publikum po celém světě. Travolta jako Tony Manero se z obyčejného předměstského mladíka stává jednou za týden na diskotéce někým jiným a své vrstevníky ohromuje skvělými tanečními kreacemi. Smysl jeho obyčejnému životu dá nová dívka, která s ním vytvoří úspěšnou taneční dvojici. Filmu výrazně pomohla hudba BEE GEES a Travolta, který byl za roli nominován na Oscara, se rázem stal idolem mládeže. Diváci film stále řadí mezi své oblíbené dvd novinky.

O rok později přišla Pomáda, kde Travolta exceloval s tehdy populární popovou zpěvačkou Olivií-Newton Johnovou. Také hudební skladatel Barry Gibb z BEE GEES po úspěchu Horečky složil pro film několik písní. Šlo o úspěšný muzikál, který byl poprvé uveden na Brodwayi už v roce 1971, a po jeho úspěchu po něm sáhli také filmoví producenti. V podobném příběhu jako v Horečce, tentokrát ze střední školy 50. let, Travolta znovu oslnil jako skvělý tanečník. „Když jste herec v New Yorku, musíte umět zpívat, tančit a občas děláte muzikál, někdy drama,“ vysvětloval v Karlových Varech své taneční umění. Hrdinové z Pomády prožijí o prázdninách letní lásku a netuší, že se spolu setkají na střední škole. Mezi kamarády na škole jejich láska prochází různými zvraty, ale vždy je spojuje záliba pro diskotékové tance.

Na tehdejší filmové novinky to byl naprostý hit. Módní styl, kterým Pomáda připomínala stylizovaná 50. léta, tedy nagelované vlasy, vyčesané do kohoutů a jídlo z fast foodů, se v trochu pozměněné variantě uchytil až dnes. Na divadelních prknech se Pomáda stala nejdéle hraným představením v historii Brodwaye. I hudební nahrávky z obou snímků, na nichž měli největší podíl členové skupiny BEE GEES, patří mezi nejlépe prodávané tituly v historii hudebního průmyslu. Poslechněte si je i s filmem na dvd. Například hit You’re One That I Want se ve Velké Británii v roce 1978 udržel 9 týdnů na 1. místě hitparády, pak ho na 7 týdnů vystřídal další hit Summer Nights.

Komentáře jsou uzavřeny.

TOPlist