Recenze filmu Pot a Krev (2013)

Michael Bay žije ve zvláštním světě. Tenhle svět má jinačí barvy (střídá hlavě modrou a oranžovou) a především v něm žijí jen krásné nebo obtloustlé ženské. Ty krásné jsou ke všemu, od randění přes odbornice na šifrování až po křoví za hlavními hrdiny, aby si jich kamera jen letmo všimla. Ty obtloustlé jsou zdrojem humoru. Nic mezi tím, na rozdíl od reálného světa, není.

pain-and-gain

To se projevuje i v jeho nejnovějším filmu podle skutečné události, ve kterém se parta bodybuilderů rozhodla ukrást cizí majetek a začít žít svůj “americký sen”. To, že Danny Lugo (Mark Wahlberg) je mozek celé akce, jen dokládá, jak nízké IQ její účastníci mají. Zato mají velké svaly. Devadesátá léta zřejmě musela být zvláštní doba.

Předně je třeba upozornit, že tohle je Bayova srdeční záležitost, na kterou vyžebral 26 milionů dolarů, což je rozpočet, s nímž obyčejně ani nevyleze z postele. Polovina lidí ve filmu musela pracovat zadarmo, vypadá totiž daleko dražší. Jen Bay totiž natočí scénu, jak postava vychází se zmrzlinou z obchodu, z podhledu a nechá nad ním proletět letadlo tak nízko, že ani obyvatelé Ruzyně takové množství detailů jen tak neuvidí.

Největší problém u téhle černé akční komedie pak je, že Bay má velmi svérázný smysl pro humor (ukázal ho už v Mizerech 2). Je zábavný, ale nijak extra vtipný. Narážky na malé penisy, erektivní dysfunkce a oplzlé tlusté zdravotní sestry jakoby tvořily vrchol toho, co Bay pokládá za vtipné. Na rozdíl ode mě. I když scéna, jak se šedesátiletý kněz pokusí sexuálně obtěžovat Dwayna Johnsona, rozhodně vtipná byla.

pain

Naštěstí je tady trio svalovců a jejich vnitřní monology. Jsou sice naskládané na sebe nepochopitelně a bez ladu a skladu, ale zato dávají nahlédnout do psychiky hlavních hrdinů. A tam je, přátelé, prázdno až vymeteno. Wahlberg se považuje za kriminálního génia, The Rock ho ale za něj považuje taky. Právě Rock jako nejjednodušší z nich, který navíc našel ve vězení víru, servíruje většinu humoru na stříbrném podnose a ukazuje, že žádný alespoň trochu akčnější film se bez něj neobejde. Letos už byl v >G.I. Joe 2 a v Rychle a zběsile 6, tohle je jeho třetí film, v němž má jednu z hlavních rolí.

Po technické stránce není co vytknout, Bay tlačí “svoje” záběry takřka do každé scény a ukazuje, že Pot a krev je jeho srdečním filmem nacpaným mezi Transformers 3 a 4. Takže vlastně záleží nejvíc na tom, jak jste si užili např. Mizery 2, což je podobná šílenost.

Jedna reakce na “Recenze filmu Pot a Krev (2013)”