Téma: Neobvyklý superhrdinové

Kick-Ass se co nevidět znovu probojuje do kin s partou superhrdinských fanboyů a do té doby si můžeme připomenout, že chlapec v zeleném pyžamu není jediným hrdinou, kterému do přízviska „super“ chybí mnoho.

Kick-Ass
Film:
Kick-Ass (2010, r. Matthew Vaughn)
Hraje: Aaron Taylor-Johnson

KickAss1-lg

Dave Lizewski byl obyčejný teenager. Dokud…dokud vlastně nic. V Daveově životě se nestalo nic, co by ho přivedlo k cestě superhrdiny. Žádná radioaktivní nehoda, žádná násilná smrt rodičů…dokonce nemá ani zdaleka takové fyzické dispozice, aby to mohl vůbec zkoušet. Jenže Dave je totální komiksový geek a i přes řadu nedostatků se rozhodne to zkusit, aby se nemusel dívat na to, jak pouličním chuligánům neustále všechno prochází. A i když víc ran schytává, než rozdává, povede se mu zásadně zvrátit souboj mezi mafiánem D’Amicem a předpubertální brutální mstitelkou Hit-Girl.

 

Green Hornet
Film: Zelený sršeň (Green Hornet, 2011, r. Michel Gondry)
Hraje: Seth Rogen

hornet

Britt Reid aka Green Hornet představuje zářný příklad toho, že na profesi superhrdiny nepotřebujete žádné zvláštní schopnosti ani ušlechtilý charakter. Stačí vám hodně peněz na různé technické vychytávky a především schopný asijský parťák. Právě ten představuje klíčovou roli, protože vlastně veškerou práci oddře za vás. Stačí počkat, až zmákne všechny badguys v okolí, načež můžete bez obav slíznout smetanu. A dál se věnovat pohodlnému a zahálčivému životu v luxusu.

The Crimson Bolt
Film:
Super (2010, r. James Gunn)
Hraje: Rainn Wilson

bolt

Zamindrákovaného sociopata Franka drží při zdravém rozumu vzpomínky na dvě životní události – svatba s apatickou Sarah a drobná výpomoc strážníkovi při chytání lupiče. Když mu Sarah uteče s drogovým dealerem, upne se Frankova chorá mysl na potírání zločinu a v křiklavém kostýmu potírá jakýkoli drobný delikt. A nejčastěji jej potírá hasákem. Když se k němu coby sidekick přidá psychopatka Libby, začne násilí nabírat na obrátkách.

Sůva (Nite Owl)
Film: Watchmen (2008, r. Zack Snyder)
Hraje: Patrick Wilson

nite

Z celého Watchmen teamu splňuje Dan Dreiberg alias Nite Owl na první pohled požadavky na standardní model superhrdiny. Má poměrně slušivý kostým, navíc se stylovým pláštěm a ovládá všechny možné výkřiky moderní technologie. Zdání nicméně může občas klamat. Pokud zrovna mlátí zločince, je všechno ok, nicméně v soukromí je Dan spíše neohrabaný, nesmělý a značně nepraktický člověk, jemuž do dokonalosti mnohé chybí. Zkazit soulož s fešandou jako je Silk Spectre II, to už chce, tedy vlastně nechce, pořádně koule…

Černý blesk
Film:
Černý blesk (Čjornaja molnija, 2009, r. Dmitrij Kiselev, Alexandr Vojtinskij)
Hraje: Grigorij Dobrygin

černý

Když student Dima obdržel jako dárek k narozeninám létající volhu, využíval jí jako prostředek k vlastnímu obohacení. Pak mu ale jeho vinou zemře otec a Dima pochopí, že s létajícím autem přichází velká zodpovědnost…ano, Černý blesk je téměř doslovnou kopií Raimiho Spider-Mana, přičemž celkem naivisticky (což je příznačné i pro jeho vzor) pracuje se sociální kritikou. Navíc se objeví odkazy i na Iron-Mana či Temného rytíře. Oproti protagonistům zmíněných filmů Dima nedisponuje prakticky ničím kromě létající volhy, k níž je přibalen návod, takže jí může řídit de facto kdokoli. Že by chytře sdělené obvyklé poselství, že superhrdinou může být prakticky každý?

Darkman
Film: Darkman (1990, r. Sam Raimi)
Hraje: Liam Neeson

darkman

Vědec, který si hrál s ohněm. Tak můžeme ve stručnosti charakterizovat Peytona Westlakea. Nutno dodat, že to hraní nebylo tak úplně dobrovolné a určitě ne příjemné, nicméně k němu přesto došlo. Peyton sice přežil, nicméně se současným vzhledem by se na ulici příliš ukazovat neměl. Naštěstí zvládá výrobu umělé pokožky, s jejíž pomocí si může na dobu určitou vytvořit nový obličej. I díky tomu se může na konci postavit původci svého zohavení a nastoupit tak pod jménem Darkman kariéru lokálního superhrdiny.

Mr. Furious
Film:
Mystery Men (1999, r. Kinka Usher)
Hraje: Ben Stiller

roy

Bezpečnost v Champion City má na povel superhrdina Kapitán Úžasný, jenž za své hrdinské činy sklízí slávu. Což ohromně štve Roye, vůdce party bizarních superhrdinů, jejichž akce většinou končí ultimátní nakládačkou stran jejich soupeřů. Speciální schopností Roye/Mr. Furiouse je čerpání síly ze svého hněvu. Nebo to alespoň tvrdí. A dost možná si to i myslí. Ve skutečnosti je to však neužitečný idiot, který při potírání zla odvádí nejméně práce. Ale vedle vrhače vidliček, zastydlého puberťáka, jehož superschopností je silné prdění nebo neviditelného muže, který se umí zneviditelnit, jen když se na něj nikdo nedívá, se to docela ztratí.

Defendor
Film:
Defendor (2009, r. Peter Stebbins)
Hraje:
Woody Harrelson

defendor-3

Arthur Poppington trpí představou, že je klasický superhrdina. A ani pravidelný nářez stran místních gangsterů a oplétačky se zákonem mu tuto představu nenaruší. Dál se tak snaží ochránit město pomocí kuliček, sklenicí s naštvaným vosím rojem a dřevěnou palicí z první světové války. A i když jej mafiánský boss nakonec přesvědčí, že není tak neprůstřelný, jak si myslel, povede se mu provést společenské změny, o kterých většina regulérních superhrdinů může jen snít.

Komentáře jsou uzavřeny.

TOPlist